Középszintű történelem érettségi tételek (2017)
- Az alkotmányos monarchia jellemzői Angliában

Az alkotmányos monarchia működése Angliában

Az alkotmányos monarchia olyan államforma, ahol a király hatalma a parlament által elfogadott alkotmányon alapszik: a hadsereg, a pénzügyek, a kormány ellenőrzésének joga a parlamentnek felelős kormány kezében van. Az alkotmányos monarchia Angliában jött létre először. Az angol polgári forradalmat lezáró ún. „dicsőséges forradalom” (gyorsasága és vértelensége miatt) hatalomhoz juttatta Orániai Vilmos holland helytartót (II. Jakab veje), aki a parlament behívására III. Vilmos néven elfoglalta az angol trónt, melynek feltétele a Jognyilatkozat (Declaration of Rights) elfogadása volt. III. Vilmos által összehívott parlament 1689. december 16-án cikkelyezte be, amelynek rendelkezései meghatározták az alkotmányos monarchia alapelveit, intézményeit és a később hozott törvényeket. „A király uralkodik, de nem kormányoz”, az állam élén álló király kezében nem összpontosult valódi hatalom, a parlament lett az állam életének az igazi irányítója. Évente össze kellett hívni, és a képviselőket az ott mondottakért nem lehetett felelősségre vonni. A törvényhozói és bírói hatalom függetlenedett a királytól. A törvényeket a 3 évenként szabadon választott és rendszeresen ülésező parlament alkotja, rendelkezik a hadsereggel és pénzügyekkel. A királynak szentesítő és korlátozott vétójoga van.
 
A polgárok szabadságát biztosító törvény (Habeas Corpus Act) kimondta, hogy a gyanúsítottal szemben azonnal közölni kell a vádat, és meghatározott időn belül meg kell indítani ellene az eljárást, mert vádemelés nélkül senkit sem lehet őrizetben tartani. Az államháztartás költségeit különválasztották a királyi udvar költségeitől, és ezt is a parlament hagyta jóvá. A kormányt a parlament legerősebb pártja alakította meg, és a parlamentnek is felelősséggel tartozott. A forradalom idején Angliában két párt alakult ki: a radikálisabbak (whig) és a mérsékeltebbek (tory) csoportja. A későbbiek folyamán a két párt egymást váltogatta a hatalomban, ami Angliának Európában szokatlan belső kiegyensúlyozottságot hozott.
 
A király, a parlament és a kormány közötti munkamegosztás csak évtizedek alatt formálódott ki. A király a XVIII. század második felétől már nem vett részt a kormány ülésein. A választásokon győztes párt vezetőjét a király nevezte ki miniszterelnöknek, de a parlament beleegyezésével. A miniszterek egy-egy részterületet irányítottak, de a kormány tetteiért közösen vállalták a felelősséget a parlament előtt. Két tévhit létezik. A parlamentarizmust az anarchiával azonosítják: a XVIII. században is még sokan úgy gondolták, hogy ahol a királyi hatalom gyenge, ott anarchia uralkodik (pl. Lengyelország). Anglia erre azonban rácáfolt – a szabadság és a rend együttesen létezett, a kulcsfontosságú pénzügyeket is eredményesen irányították.
 
A parlamentarizmust a demokráciával azonosítják: a parlamenti kormányzás még nem egyenlő a demokráciával, hiszen a választások vagyoni cenzushoz voltak kötve (jómódú birtokosok, jómódú birtokosokat küldtek a parlamentbe), a választókörzetek a népességhez viszonyítva aránytalanul voltak kialakítva, és a választásokon rendszeresen előfordultak csalások.
 
Az 1640-ben kezdődött angol polgári forradalmat 1642-1648-ig a polgárháború időszaka követte.
Oliver Cromwell vezetésével legyőzték a királyt -> Anglia köztársaság lett -> Cromwell halála azonban véget vetett a köztársaságnak. -> az abszolutizmust elutasította. -> A trónra a holland protestáns Orániai Vilmost (1688-1702) hívták meg. Ez az ún. dicsőséges forradalom.
Az új uralkodóval a parlament elfogadtatta a jognyilatkozatot: 1689 - biztosította a polgári szabadságjogokat pl: személyi, gyülekezései, vallás, sajtó és szólásszabadság - rögzítette a parlament ellenőrzését a végrehajtó hatalom felett -> megszületett a törvényhozó testület által ellenőrzött királyi hatalom: az alkotmányos monarchia.
 
A következő évtizedekben alakult ki az alkotmányos kormányzás gyakorlata:
  • az uralkodó közvetlenül nem szólhatott bele a hatalomgyakorlásba: „a király uralkodik, de nem kormányoz”.
  • a törvényeket a választott képviselőkből álló parlament hozta (törvényhozó hatalom)
  • az uralkodó által kinevezett, de a parlamentek felelős kormány hajtotta végre (végrehajtó hatalom)
  • a parlament tagjait (a képviselőket) azok választják meg, akik meghatározott vagyonnal rendelkeznek (cenzus)
  • a képviselők politikai csoportokat (pártokat) alkottak
  • a kormányt a király a parlamentben-többségben lévő csoport jelöltjeiből választotta ki.
  • az uralkodó politikai lehetőségeit is törvények szabályozták: feloszlathatta a parlamentet, új választást ír ki, és aláírta (szentesítette) a törvényeket
  • az alkotmányos monarchia rendszere a polgári szabadságjogok mellett biztosította a vállalkozás szabadságát, így elősegítette az angol gazdaság fejlődését és a társadalom polgárosodását.

 

 
1. Ókor
 
2. Középkor
 
3. A középkori magyar állam
 
4. Kora újkor
 
5. Magyar kora újkor
 
6. Újkor
 
7. Magyar újkor
 
8. A világháborúk kora
 
9. Magyarország (1914-1945)
 
10. Jelenkor
 
11. Magyarország 1945 után
 
12. Társadalmi ismeretek
 
Számláló
Indulás: 2017-05-07
 

Képtalálat a következőre: „transparent image”


* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.